Doğum yaklaşıyor. Bebek yolda… Ailenize katılacak yeni üye(ler) için hazırlıklar tam gaz devam ediyor.  Peki hastaneye giderken bebek için nasıl bir çanta hazırlamalı, listeniz aşağıda efendim:

Bebek bezi: Bebek bezini hastaneler de sağlıyor, panik yok (hastanenin ne sağlayıp ne sağlamadığını önceden arayın, öğrenin lütfen); ama siz dımdızlak gitmeyin, yine de yanınıza alın bez, yeni doğan için olanlardan 8-10 tane, hastanede daha uzun süre durmanız gerekirse ve ihtiyacınız artarsa ve hastaneniz kuş uçmaz, kervan geçmez bir yerde değilse, siz hastanede yatarken yakınlarınız da gidip alabilir ekstra bebek bezini.

– Islak mendil: Islak mendil, artık sizin için hep yardımcı bir ürün olacak. Bunları bebeğinizin yüzüne filan kullanmayın…

Poposil: Bence en az katkılı olanı, saf su+ pamuk olanları tercih edin. Ama saf su+pamuk denilenlerin içinde bile gıda katkı maddesi var ıslak kalabilmesini sağlamak için, bunları da bebeğin poposuna kullanın sadece.

– Body: 3 tane ideal diye düşünüyorum. Tabi ki bunlar yeni olduğu için yıkanmış (bebek sabunuyla), ütülenmiş olacak, %100 pamuklu.

– Takım kıyafet: Bebeğiniz için yine 3 takım olabilir, bu tür malzemeler gerekirse, hastanede daha uzun kalmanız gerekecekse evden takviye edilir. Bunlar yine pamuklu, yıkanmış, ütülenmiş, yumuşacık olmalı tabi ki.

– Çorap – Patik – Eldiven – Başlık: Bebeklerin elleri, ayakları üşür, eldiven ve patik iyi olur. Çorap zaten ihtiyaç, kafamız da üşümesin, insanın ısı kaybı en çok kafadan olur bu arada (ek bilgi :))

Pamuklu mendil: Bu mendillerden 8-10 tane. Bu mendiller uzun süre dostunuz olacak, bebeğin gazını çıkarırken omuzda, kustuğunda, ağzını silmek için, terleyince… Her zaman, hep… Annelerin dostu pamuklu mendiller…

Yelek, hırka: Hava durumuna göre kalınlığı değişir; ama yaz bile olsa yelek gerekir. Tabi kat, kat giydirmeyin çocuğu, bebeklerin ilk zamanlar ter bezleri gelişmiş değil, çok giydirmek, çok ısınmasına neden olmak ayrıca tehlikeli!!!

– Pamuklu battaniye: Mendiller gibi, pamuklu battaniyeler de anne dostudur, her zaman imdada yetişirler. Yaşasın pamuklu battaniyeler:)

– Ana kucağı: Eve götürürken araca bununla yerleştirmelisiniz bebişi.

Not: Bu yazıyı beğendiyseniz, “Doğuma giderken anne-baba çantası hazırlamak” başlıklı yazı da size yardımcı olabilir. “Ben onu zaten okudum.” diyorsanız, “Anne, ben bü-yü-yorum.” başlıklı yazı ilginizi çekebilir.

foto kaynak: etsy.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *