İnsanın çocuğunun bir yemeği iştahla yemesi ve önüne ne koysanız reddetmesi arasındaki farkı çok iyi bilirim. Çocuk bir yemeği iştahla yer, annesinin açken bile karnı doyar, mutluluğu tavan yapar, bilirim… Yemek yemediğindeyse her bir lokma annenin boğazına takılır; oradan, buradan tavsiyeler almaya çalışır, her bir yerden gelen öneriyi dener… Yeter ki çocuğu yemek yesin… Bir çare… Bir de az çok yemek yiyen ama bazı çok faydalı yiyecekleri yemeyen çocuklar vardır. Bu da sıkıntıdır, bunu da bilirim, e ben de anneyim :) İşte bu çok faydalı yiyeceklerden birisi: Yumurta… Yumurta, sevmeyen sevmez… Kızamıyorum da… Ben de sevmezdim küçükken, şimdi günde iki tane yiyorum :) E çok tarif araştırdım, çok sordum, soruşturdum doğal olarak. Nasıl yumurta yedirebilirim? Siz de bu durumdan muzdaripseniz benim işe yaramış yöntemlerimi sizlere aktarayım ki daha çok çocuk yumurta yesin, daha çok kalbi pır pır anne mutlu olsun:) Tabi ki tüm çocuklarda garantisi yok… Ve… Tabi ki bu tarifleri arada bir değiştirmeli, siz de yeni keşifler yapmalısınız. Siz de bir şeyler ekleyip çıkarmalısınız. Nasıl biz yetişkinler aynı şeyi yemekten bıkıyorsak çocuklar da öyle… Değişiklik istiyorlar… Ama, biz annelerin huyu bir tarifi tutturduk mu, çocuk sevdi mi, yiyor bunu diye, bel bağlıyoruz o tarife ve bıktırıyoruz çocukları… İnkar etmeyin, biliyorum, ben de yapıyorum, ben de anneyim:)

Gelelim tarife, tarif 1: (evet tarif 2 de var, tarifleri değiştirmemiz gerektiğini söylemiştim…)

www.flaxandtwine.com
www.flaxandtwine.com

Malzemeler:

  • Yumurta ( burada önemli iki konu var; birincisi, taze, doğal yumurta bulmak bir mesele, bu kadar yozlaştırılmış ve doğal olsa bir o kadar sağlıklı olan başka bir ürün yok, sanırım. İyi yumurtayı bulabiliyorsanız, sarılın o satıcıya, asla bırakmayın :) Bu kanayan bir yara ve başka bir yazının konusu… Ama, kısa ve öz söyleyeyim, taze yumurtanın sarısıyla beyazı sıkı sıkı sarılmıştır birbirine, löp diye düşer kırıldığında, öyle yayılmaz, beyazı su gibi olmaz, haşlandığında da kabuk yumurtadan ayrılmaz. İkinci konu, katı gıdalara yeni başladıysanız yumurtanın beyazı zaten 1 yaşa kadar verilmiyor bebeklere, malzemeler konusunda bu tür durumlara dikkat etmelisiniz, 1 yaşa kadarbeyazını ayırın bu tarifi deniyorsanız ve de yumurtaya başlama konusunda doktorunuz ne diyorsa onu takip edin.)
  • Tereyağ (Miktar sorarsanız göz kararı; ama çocuğu yağa boğmayın, insaflı olun, hele yaz aylarında)
  • Ceviz (1-2 tatlı kaşığı ince dövülmüş tabi ki…Dikkat, hem cevize başlama konusunda çocuğun ayını, alerjik durumunu ve doktorunuzun önerilerini dikkate alın, hem de cevizi ince dövülmüş verin, boğazına kaçmasın,  bu çok önemli.)
  • Muz (Yarım muz yeter gibi)- Benim yavru muzu çok sevdiğinden bu tarifi başarıya ulaştıran malzeme muz oldu, bir ara favorimiz nardı, nar mevsimi geçince muza döndük, eğer sizin yavrunun favori yiyecekleri varsa siz onları da deneyebilrisiniz.

Yapılışı: Tereyağını eritip hemen yumurtayı kırıyoruz, tereyeğını bekletmeyin ocakta, tereyağ en kolay yanan yağlardan birisi, fayda olsun derken zarar vermeyin. Çeviriyoruz, ne çok fazla pişirin,  ne de çiğ gibi kalsın. ( Önemli not: Çok pişirirseniz, yumurtadaki proteinden yararlanamazsınız, yine fayda yerine zarar olur; az pişirirseniz de bebekler için tehlikeli, kararında pişirin.) Sıcakken cevizi ekliyoruz, muzu ezip bu karışıma ilave ediyoruz. Muz ilave edince yumurtanın tadı hiç alınmıyor, nereden mi biliyorum? Tabi ki hazırladığım her yemeği yavruma tattırmadan önce kendim de tadıyorum, siz de bence öyle yapın. Çocuğunuz muz seviyorsa bu tarif yumurta yedirmede gerçekten etkili oluyor. Bazen bu karışıma geceden suda bırakılarak tuzu alınmış beyaz peynir de ekleyebilirsiniz yumurtayı pişirme aşamasında. Yalnız önemli bir konu daha… Bu tarif sıcakken güzel oluyor, soğuyunca bir şeye benzemiyor. Bir de dediğim gibi iyi yediğini görünce abanmayın tarife, çocuğa çeşitli tarifler sunmaya çalışın, bıkıp sonra ne muz, ne yumurta yer, benden söylemesi… Afiyet olsun… Umarım, sizde de işe yarar ve mutlu mutlu gezinirsiniz çocuğum ne iyi beslendi bu sabah kahvaltıda diye… E bundan bıktırmamak için bir tarif daha ver diyorsanız, o da bundan sonraki yazıda… Buyurun, buradan “İştahsızım, anla beni!” yazısına tıklayın.

 

foto kaynak:
www.handmadecharlotte.comsunny-side-up-saturday
http://www.flaxandtwine.com/2014/04/floral-wreath-crowned-easter-eggs-diy/
2 thoughts on “Siz de yumurta ye-di-re-me-yen-ler-den misiniz?”
  1. Benim oglumda sevmiyor bende muz süt yumirta bebe bisküvisi ve cevizi blender yapip yediriyorum :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *