IMG_0030Biz annelerin en büyük dileği: “Bebeğim sağlıklı doğsun, doğunca sütüm bol olsun.” Peki, anne sütünü hangi gıdalar arttırır?

Anne sütünün yaklaşık %90’ı su, bu nedenle en çok suya, bol su içeren ve su içmenizi sağlayan gıdalara ihtiyaç var.

 1. Su (Kendinizi kandırmayın, sayın her bardağı, 10-12 bardak diye öneriliyor; ama bünyeye göre değişir, yeterli su içtiğinizin en iyi kanıtı tuvalete gittiğinizde idrarınızın açık sarı olması)
 2. Sulu yemekler (su, su, yine su, çorba mesela…)
 3. Şekersiz hoşaf (Su oranı yüksek olduğu için… Hoşaf doğum sonrası kabızlığa da iyi gelir.)
 4. Bulgur
 5. Tahin ( kilo da yapar, abartmadan – 4 ve 5. maddedeki besinlerin susattığı için işe yaradığını düşünüyorum, ben de yaradı.)
 6. Çemen otu
 7. Rezene çayı (aynı zamanda gaz giderir, sindirime yardımcı, rahatlatır, uykuya da yarar.)
 8. Isırgan otu çayı
 9. Yeşillikler (ineklerden yola çıkarak :))
 10. Yeşil mercimek (gaz oluşturma riski!)
 11. Dereotu

Bunların hepsinin üstüne bol kahkaha, neşe ve uyku… Stres yaparsanız, ne yerseniz yiyin, süt artmaz maalesef. Bu arada, sütünüz artsın diye kızarmış, şerbetli tatlıları ağzınıza sıkıştıranlara da bakmayın, bunlar susattığından biraz etkisi olabilir; ama getirdiği kilolar getirdiği sütle karşılaştırınca bu şekilde süt arttırmaya çalışmak anlamsız. Hem emzirme döneminde beslyeyici gıdalar yemelisiniz. Sizden bir dolu kalsiyum, protein vs. gidiyor emzirirken. Karnınızı boş karbonhidratlarla doyurmayın. Eğer emzirirken kilo almaktan muzdaripseniz, “Sütüm artsın derken kilo alıyorum!!!” başlıklı yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Sütünüz bol olsun.

Sevgiler,

Uykusuz Anne

not: başlık foto kaynak gthegentleman.tumblr.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *